Proč vlastně semínka klíčit? Jsou plné vitamínů, především vitamínu B a C, minerálů jako jsou zinek, železo, hořčík, vápník a fosfor a také jsou zdrojem aminokyselin, které příznivě ovlivňují náš imunitní systém. Jak tedy pracovat, abychom dosáhli požadovaných úspěchů hned z počátku?
Výběr semen
Semínka bychom měli vybírat podle osvědčených rad. Je totiž možné, že některá semínka, která toužíte klíčit, jsou ve svém počátečním růstu jedovatá. Proto volíme doporučená semínka například řeřichy, ředkvičky, brokolice, mungo, cizrny či semínka čočky. Vždy nakupujeme semínka v bio kvalitě a z ověřených zdrojů.
V čem klíčit?
Vybrat si můžete z mnoha výrobků, určených pro klíčení https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/ semínek. Existují klíčící sklenice, klíčící misky, biomisky či si můžete vytvořit klíčící nádobu sami doma. Jaké jsou výhody a nevýhody?
- Klíčící sklenice
Jde o velmi rychlý proces klíčení, jsou malé a velmi estetické.
Nejsou vhodné pro klíčení všech druhů semen.
- Klíčící misky
Jsou vhodné pro klíčení všech druhů semen.
Semínka musíte často oprašovat.
- Klíčící biomisky
Jsou vhodné pro velké množství semen, udržování teploty.
V misce se může udržovat voda, která může přispívat k tvorbě hnilobných procesů.
Postup klíčení
Semena necháme nabobtnat ve vodě nejlépe 8 hodin. Semínkám, která tvoří kolem sebe slizovitý obal, postačí strávit ve vodě asi 15 minut.
Pokud klíčíme ve sklenici, položíme ji dnem vzhůru a semena proplachujeme minimálně 2x denně. Nádobu umístíme na místo, kde nebude sklenice vystavěna přímému slunečnímu záření. Hotová semínka můžeme sklízet za 5-7 dnů.
Při nakličování v misce, vložíme semínka na sítko a přiklopíme talířkem po dobu dvou dnů. Poté je zapotřebí pravidelné vlhčení semínek rozprašovačem, aby nevyschla. Na sklizeň úrody se můžeme připravit po 6-8 dnech.
Pokud se kolem kořínků začne tvořit bělavý povlak, nemusíme hned zoufat. Některá semena tvoří velmi hustou síť kořenů, které se pak můžou jevit jako plíseň. Stav semen lehce zkontrolujeme přičichnutím.