Tolici vojtěšku zná většina z vás jako krmivo pro dobytek. Je to velmi významná pícnina, původem z asijského kontinentu. Tam nepěstuje několik stovek let, do Evropy pronikla až později, a odtud se, pravděpodobně až v 17. století, rozšířila i do Ameriky.
Rostlina je zvláštní tím, že spolupracuje v rámci symbiózy s prospěšnými bakteriemi v blízkosti kořenového balu, čímž je obohacována o velmi důležitou živinu – dusík. Nevyžaduje tak žádná speciální hnojiva na bázi dusíku (např. NPK), která se využívají pro jiné zemědělské plodiny. Tolice vojtěška https://www.nakliceno.cz/alfalfa/ má velmi dlouhé kořeny (délka přes dva metry), jimiž dobře přijímá další živiny, zejména mikroprvky uložené hluboko v půdě.
Plody vojtěšky jsou lusky (je to tedy luštěnina), které obsahují velké množství fosforu, a tím pádem mohou za tmy vydávat slabé světlo. Zvířata však konzumují samotnou rostlinu, zkrmuje se s ní hovězí dobytek a také např. koně, kde zaujímá jen určitou část přirozené potravy.
Proč si dopřát vojtěšku
Můžeme si ji dopřát jako doplněk stravy rozemletý na prášek, nebo lisovaný v tabletách, anebo využít semínek k nakličování. Naklíčená semena obsahují značné množství proteinů, o něco menší množství je ukryto v samotném těle rostliny. Dále v ní najdeme významné vitamíny skupiny B, vitamín E, K a vitamín C. Z minerálních prvků lze vyjmenovat hlavně vápník a hořčík a dále železo, zinek, fosfor, křemík, draslík a mangan.
Tolice vojtěška se využívá jako doplněk stravy pro zlepšení trávení, k detoxikaci, pro podporu imunitního systému, zrychlení metabolismu a celkového regeneračního procesu. Pomáhá eliminovat překyselení a působí proti různým zánětům bakteriálního a virového původu. Pro své léčebné účinky je známa i v Tradiční čínské medicíně. Doporučuje se ovšem dodržet doporučené dávkování, případně po několikatýdenním užívání udělat krátkou přestávku.