Nezařazené

Obávaná tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které způsobují bakterie. Tato nemoc je přenosná nejen na člověka, ale i zvířata. Tuberkulóza z nejvíce případů postihuje plíce, ale může napadnout i jiné části těla. Bakterie této nemoci se šíří vzduchem. Nejvíce přenosná je tedy tehdy, když nakažený člověk s aktivní formou tuberkulózy kýchá, kašle, smrká, nebo jinak rozšiřuje své sliny vzduchem.

Příznaky tuberkulózy

Tato choroba se projevuje urputným chronickým kašlem se stopami krve, horečkou, nočním pocením a ztrátou tělesné hmotnosti. Léčba této nemoci je velice náročná. Je třeba užívat dlouhodobě rozličné druhy antibiotik.

Tuberkulóza v minulosti

V minulých stoletích se tuberkulóze říkalo souchotiny, nebo také úbytě, z toho důvodu, že se jevilo, jako by lidi nakažené touto chorobou nemoc stravovala zevnitř. Další pojmenování pro tuto nemoc je například:
· Bílý mor, neboť nakažení lidé jsou velice bledí
· Královo zlo. Věřilo se, že král dokáže nemoc vyléčit dotykem
· Krtice je forma tuberkulózy, která napadá lymfatický systém

Známky tuberkulózy byly dokonce nalezeny i v páteři egyptských mumií. Tato nemoc a její výskyt u lidí se datuje už od pravěku. Vědci odhadují její stáří na čtyři tisíce let. Odhaduje se, že výskyt tuberkulózy způsobilo používání ohně. V kosterních pozůstatcích z neolitu odhalují, že lidé již v období 7000 let př. n. l. trpěli touto chorobou. Náznaky tuberkulózy byly objeveny i v mumiích z období 3000–2400 let př. n.

Ve starověku se lidé snažili léčit tuberkulózu stravou. Nemocný člověk měl například pojídat:
· Vlčí játra ponořená do řídkého vína
· Sádlo prasete, které bylo krmeno trávou
· Kůže z oslice máčená ve vývaru

Okolo jedenáctého století se lidé, stejně jako předtím Řekové domnívali, že tuto chorobu způsobuje znečištění vzduchu. Vůbec první sanatorium pro pacienty, kteří jsou nakažení tuberkulózou, bylo otevřeno v roce 1854 v Německu.