Nezařazené

Léčivá bezinka do zahrady

Máte bezinku na zahradě? Tak si jí považujte a neodstraňujte ji. Keř bezu černého se nemá odkopávat od domu, jednak vysušuje, ale také do něj prý přináší štěstí!
 
Je to dřevina, která je u nás prostě doma. Roste podél cest, u domů a zdí, ale i na rumištích. Své okolí zkrášluje za rok hned dvakrát. Na jaře bílými květy a na podzim černými střapci plodů.
keře bezinky.jpg
 
Každá část bezinky má uplatnění v léčení neduhů. Květ, plod, list i kořen. Blíže ke květu a plodům:
 
Květ
·        léčí všechny nemoci z prochladnutí, podporuje pocení, čistí zahleněné průdušky, likviduje hnilobné bakterie
·        má mírně projímavé účinky, uvolňuje zácpu, je močopudný
·        používá se do inhalačních směsí proti rýmě, zánětu průdušek, bolestem hlavy, zubů a uší
·        obklady z odvaru ulevují při křečových žilách
 
Sbíráme je ještě před úplným rozkvetením, když jsou kvítky uprostřed ještě nerozvinuté. Používáme čerstvé nebo usušíme.
 
Plody
·        tiší bolesti nervového původu, pomáhají při zánětech nervů (trojklaného, sedacího) i při výhřezu ploténky páteře, pijeme odvar nebo sirup
 
Sbíráme úplně zralé, černé bobulky, zelené a poškozené vyřadíme. Používáme čerstvé i sušené. Pozor, v čerstvém stavu jen málo, jsou projímavé! Dají se také zavařit jako kompot nebo zalít vínem.
citrón a bezový květ.jpg 
Zkuste bezinkový cukr
Různé likéry a sirupy jsou z bezových květů a bobulí vyráběny často a jsou velice zdravé. Co zkusit pro změnu třeba bezinkový cukr?
Suroviny:
·        200 g cukru (nejlépe třtinový nebo kokosový)
·        100 g bezových květů

Květy očistíme od hmyzu, ale nevymýváme vodou, ztratili bychom pyl! Otrháme jen kvítky, zbavíme se stopek. Polovinu květů pak rozmixujeme s cukrem – vznikne lepivá hmota. Do ní vmícháme zbytek květů. Pak směs rozprostřeme na papírem vyložený plech a vložíme do trouby zahřáté na 60°C. Sušíme asi hodinu a půl. Po vypnutí necháme ještě v troubě „dojít“. Cukr jemně zkaramelizuje a povrch bude křupavý. Po vychladnutí jemně rozemneme a uložíme nejlépe do sklenic zavřených víčkem.

Výborný je na oslazení čaje, grogu s citronem nebo třeba i svařeného vína.