Ekonomika

Kdy je zástava nemovitosti vhodná

Pokud uzavíráme nějakou dohodu, druhá strana často vyžaduje nějakou záruku, že my svou část splníme. To platí zvláště ve chvíli, kdy jednáme s veřejnými institucemi. I ty chtějí mít jistotu, že uděláme to, k čemu jsme se zavázali.

Asi nejtypičtějším příkladem jsou v dnešní době půjčky. I zde se musíte zaručit, že skutečně budete řádně splácet. To však může mít mnoho podob. Obvykle banky či jiné společnosti poskytující finanční služby vyžadují ručitele, tedy někoho, kdo se za vás zaručí.

Je samozřejmě pochopitelné, proč to dělají, to však neznamená, že by nám to mělo být příjemné. Jen málokomu z nás se chce někoho o tuto službu žádat, případně nikoho takového nemají. A ještě méně lidí je ochotno do toho jít. Znamená to tedy, že si tito lidé nemohou půjčit?

splácení půjčky se zástavou nemovitosti

Nikoliv nezbytně. Další hojně využívanou možností je zástava nemovitosti. To v podstatě znamená, že pokud nedostojíte svým závazkům, o svůj dům či pozemek přijdete. Riziko je zde samozřejmě velké, proto je otázkou, zda se vůbec vyplatí je podstupovat.

Zde samozřejmě záleží na konkrétní situaci. Především jde o částku, kterou si chcete půjčit. Ta by měla odpovídat hodnotě zastavované nemovitosti. To však znamená mimo jiné také dlouhou dobu splácení, a všichni víme, co vše se může během let stát – ztráta zaměstnání, zvýšení cen, je toho mnoho, co může naši finanční situaci najednou prudce zhoršit.

půjčené peníze

V případě, že si půjčujeme menší částku, což bývá obvyklé, je nutné mít na paměti, že dáváme do zástavy předmět mnohem vyšší hodnoty. Pokud tedy nebudeme splácet, přijdeme o podstatně větší částku, než kterou jsme si půjčili.

Proto je potřeba postupovat v tomto případě opatrně a skutečně si dobře spočítat, zda budeme schopni splácet i v případě, nečekaných událostí, a to po dlouhou dobu. Také bychom měli uvážit, zda onu půjčku vůbec potřebujeme a zda onu situaci nejde řešit jinak. Tak bychom totiž ušetřili poměrně dost peněz.