Rok 2017 byl tím posledním rokem, kdy lidé, kteří žijí ve státech Evropské unie, byli omezeni nakupováním zboží v e-shopech výhradně na území spadající pod jejich trvalé nebo přechodné bydliště. Veškeré zboží ze zahraničních serverů bylo buď blokováno, nebo byl zákazník přesměrován na adresu pobočky ve státě, kde zákazník bydlí.
Nyní už je možné nejen nakupovat v zahraničí přes e-shop, ale i online sjednávat ubytování formou rezervace, rezervovat pronajímání auta, nebo třeba objednávat vstupenky na různé kulturní akce, např. na hudební vystoupení, nebo na sportovní zápasy. Výjimkou bude pouze prodej jízdenek a letenek a produkty, na které se vztahují autorská práva, tedy např. na online hry, hudbu a filmy ke stažení, knihy v elektronické podobě apod.
Shodné obchodní podmínky, stejné ceny pro všechny zákazníky
Jediným problémem může být doručování zboží do zahraničí, to musí totiž majitel e-shopu uvádět v obchodních podmínkách. Veškeré zboží však bude za cenu shodnou, za kterou ji budou nakupovat tamní obyvatelé. Rovněž obchodní podmínky budou platit stejně jak pro tuzemského zákazníka, tak i pro cizince (v rámci zemí EU).
Nově zavedená opatření reagují na vlnu kritiky ohledně diskriminace mezi unijními státy. Dotkne se to především firem, které nabízí zboží za odlišnou cenu pro různé státy, a těch je na území unijní Evropy více než šedesát procent. Zahraniční zákazníci byli dosud omezeni i odlišnými podmínkami, např. někde se nedalo nakoupit na kreditní kartu jinou, než tuzemskou, zahraniční klient neměl možnost zboží prohlížet v detailu a viděl jej pouze z náhledu. Všechna tato restriktivní opatření přestávají od roku 2018 platit.
Konec blokování IP adres a přesměrování do jiného obchodu
Pro nás, Čechy, to znamená možnost nakupovat v zahraničí zboží mnohdy za nižší ceny, rozšíření jeho sortimentu i na výrobky, které se k nám nedovážely, pro majitele českých e-shopů naopak úpravy webových stránek, zejména odstranění blokování cizích IP adres, jednotné obchodní podmínky a způsoby plateb.