Nezařazené

Warez a Facebook

Většina lidí se domnívá, že tento výraz je počítačový vir. To je ovšem omyl. Toto slovo je neoprávněné nakládání s duševním vlastnictvím jiného. Dále o něm budu psát jako o autorském díle a používat zkratku AD. Ehm, trošku kostrbaté? Nuže, prostě, vy jako uživatel nesmíte dát například na You Tube vaše video z dovolené a podkreslit to hudbou, kterou jste nevytvořili vy sami. Například právě na zmíněném YT je dost filmečků podloženým hudbou ze seriálu akta X. To by být nemělo, protože si dotyční zcela jistě nedomluvili volné použití této hudby, tím m méně, že by za ni zaplatili. Takže nesmíte použít nic, na co nemáte autorská práva.
globální bezpečnost
Toto AD se nejvíce týká filmového pirátství, ne, neříkejte, že nevíte, oč jde. Ale mezi tzv. warezáky a piráty je rozdíl v tom, že ti první jsou víceméně uzavřená skupina, které nejde o peníze, ale jen o to vyniknout. Tím že na svém webu AD umístí rychleji nežli skupina jiná. Z tohoto počínání v devadesáti devíti procentech nemají finanční zisk.
Warez je všude, a to i na Facebooku. Ten dal na veřejnost čísla, kolik tohoto musí odstranit ze svého webu. Surfaři zde totiž sdílejí data neustále a tak je zde pro „uličníky“ vyslovený ráj.
kyberkriminalita
FB dostal „na stůl“ čtvrt milionu žádostí o smazání těchto „nedobrot“ a šedesáti osmi procentům vyhověl. Měsíčně to bývá hodně přes tři sta tisíc, a přesné číslo za půl letošního (2017) roku je 1 818 794. Situace na instagramu není tak horká, protože každý tam dává většinou jen své věci, ale i tak tam muselo být smazáno v témže období 685 996 příspěvků, které porušovaly autorský zákon. Čísla se netýkají AD přímo, ale i odkazů na ně, nebo jejich propagaci.
Ostatně na stránce Intellectual Property přímo od Facebooku si můžete přečíst všechny údaje. Pokud vás tedy zajímá sled čísel a tabulky.
Boj s porušováním autorských práv jak vidíme, je tuhý, a asi nikdy neskončí. Ostatně, nás, poctivé, to nemusí zajímat že. Nebo ano? Co vy na to?